Bu dövlət işçilərinin əsgərliyə getmələri məcburi olacaq
Hərbi xidmətdən qayıdan dövlət qulluqçusu 60 gün ərzində müraciət etdiyi halda əvvəlki vəzifəsinə və ya analoji vəzifəyə bərpa olunacaq.
Bundan başqa, xidmətə gedənədək dövlət qulluqçusu olmuş şəxslərin hərbi xidmətdə keçirdiyi müddət də dövlət qulluğu stajına daxil ediləcək.
Dalidag.az-ın xəbərinə görə, dəyişikliklə bağlı modern.az-a hüquqşünas Ramil Süleymanov açıqlama verib.
O qeyd edib ki, hərbi xidmətə, alternativ hərbi xidmətə və ya aktiv hərbi əməliyyatlara gedən işçilərin hərbi sektorda olduğu müddətdə əmək stajının hesablanması Əmək Məcəlləsində var idi. İndi bu, Dövlət Qulluğu Haqqında Qanuna da əlavə edilib:
“DSMF üçün əmək haqqından pul çıxılırsa, iş tərkibindən, işin xarakterindən asılı olmayaraq vətəndaşa əmək stajı yazılmalıdır.
Doğrudur, elə dövlət qulluqçusu postları var ki, onlara hərbi xidmət keçmələri tələb olunmur. Lakin möhlət hüququ olan şəxslərin hərbi xidmətə cəlb olunması müvəqqəti təxirə salınır. Məsələn, həddən artıq kök şəxs arıqladıqdan sonra, gözü zəif görən müalicə və ya əməliyyatdan sonra hərbi xidmətə mütləq getməlidirlər”.