Bu gün ölkəmizin ilk televiziya və radio qurumu olan “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin yaranmasından 70 il ötür. Dalidag.az xəbər verir ki, Azərbaycan televiziyası radiodan 30 il sonra 1956-cı il fevralın 14-də fəaliyyətə başlayıb. İlk verilişin aparıcısı gənc aktrisa Nəcibə Məlikova olub. Çıxışını "Göstərir Bakı!" kəlməsi ilə açan Nəcibə Məlikova tamaşaçıları televiziyanın fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib. Həmin gün ekranda "Bəxtiyar" bədii
Bu gün əsrlər boyunca düşmənləri tərəfindən hər cür amansızlığa uğramış xalqımızın yaşadığı daha bir dəhşətli faciədən 32 il ötür. Dalidag.az xatırladır ki, 14 fevral 1994-cü ildə Murov dağı ətrafında rus-errməni işğalçıları ilə ağır döyüşlər gedib. Döyüşlərdə Azərbaycan Milli Ordusu ağır itki verib. Sərt hava şəraiti, kəskin soyuq, amansız şaxta döyüşü çətinləşdirib və bir yandan canlar alıb. Nəticədə 140 nəfər hərbçi şəhid olub, 111 nəfər hərbçi itkin düşüb. 1337 nəfər hərbçini don vurub.